HUKUK VE İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNİYET TÖRENİ

2018-06-07

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi ve Çarşamba İletişim Fakültesi 2017 – 2018 akademik yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüs’ünde düzenlenen törende yaklaşık 300 öğrenci mezun oldu. Törene; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta, İnsan ve Toplum Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Rıza Karagöz, Terme MYO Müdürü Doç. Dr. Erol Terzi, ilçe protokolü, öğretim elemanları, mezunların aileleri ve davetliler katıldı.

“İyi bir insan olabilmek her şeyden önemlidir”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil “Hukuk hayatımızın her alanında çok büyük bir yeri olan bir kurumdur. İnsanlık tarihinin ilk başlangıcından beri bilinen en önemli alanlardan bir tanesidir. Şunu ifade etmeliyim ki iyi bir hukukçu olabilirsiniz, iyi bir meslek sahibi olabilirsiniz ama iyi bir insan değilseniz bunların hiçbir önemi yoktur. Sevgili mezunlarımız ilkeli, adaletli ve hakkı her şeyin üzerinde tutan bireyler olmanız dileğimle. Sizleri ve ailelerinizi kutluyorum.”

 

“Önemli bir üniversitenin mezunları olarak hayata atılıyorsunuz”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz de “OMÜ, bölgesinde lider, ülkede önemli bir yeri olan üniversitedir. Dolayısıyla çok önemli bir üniversitenin mezunları olarak hayata atılıyorsunuz. Artık üniversitelerin başarıları sadece verdikleri eğitimle değil, mezun ettikleri öğrencilerin kariyer gelişimi ile de sıralanıyor. Bu sebeple bundan sonra birbirimizden haberdar olmamız lazım. Velilerimizi de ayrıca kutluyorum. En kıymetlilerini 4 yıl önce bizlere teslim ettiler, biz de evlatlarınızı sizlere daha donanımlı olarak teslim ediyoruz. Allah hepsinin yolunu açık etsin." şeklinde konuştu.

Çarşamba Belediye Başkanı Av. Hüseyin Dündar “Adalet düzeni iyi işlerse her şey yolunda gider. ‘Adalet mülkün temelidir’ diye ifade edilmiştir. Bu her şeyi kucaklayan ve kapsayan bir ifadedir. Adaletin olduğu her yerde ahlak, erdem, fazilet, iyilik çıkar. Mezun olan arkadaşlarımızı tebrik ediyor, onlara yeni hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

 

“İnsanlara faydalı olmak, arkanızda güzel eserler bırakmak çok daha anlamlıdır”

Kendisi de Hukuk mezunu olan Samsun Valisi Osman Kaymak “Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler, bugün bu törende aranızda bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Çünkü bende bir hukuk mezunu ve hukukçu olarak aranızda bulunuyorum. Sizleri görünce kendi öğrencilik yıllarımı hatırladım. Bugün ise protokol ve aileler burada bu sevinci hep birlikte yaşıyoruz. ”dedi.

Konuşmasının devamında mezun olan öğrencilere seslenen Vali Kaymak “Değerli Misafirler, hukukçu olmak ayrı bir özelliktir. Hukuk Fakültesini bitirip de alanı geniş olmasına rağmen iyi hukukçu olmak, iyi insan olmak hepsinden daha önemlidir. Bugün fakülteye adını veren rahmetli Ali Fuad Başgil hocamızın ilkeleri doğrultusunda hayatı yaşamak, hayatı öyle anlamlandırmak ve ondan sonra da iyi bir hukukçu olmak daha çok önemlidir. Hayatta her şey maaş ve statü değildir. Onun için insanlara faydalı olmak, güzel işler yapmak, arkanızda güzel eserler bırakmak çok daha anlamlıdır. Bu hukuk fakültesinin adını taşıyarak mezun olan gençler bu öğreti ile hangi alanda olurlarsa olsunlar insanlara yol gösteren ilkeler doğrultusunda hayata bakacaklarını düşünüyorum. İnşallah gençlerimiz bu düşüncelerle mezun olurlar. Hangi fakülteden mezun olursanız olun emin adımlarla yol alan arkadaşlarımız çok güzel bir hayat yaşayacaklardır. Ben mezun olan gençlerimizi tebrik ediyorum. Buradan mezun olduktan sonra Samsun’un fahri bir hemşehrisi olarak gideceksiniz. Lütfen bu şehri ve bu şehrin insanlarını unutmayın. Öğrencilerimize emek veren hocalarımızı kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Mezun öğrenciler adına konuşan Öğrenci Temsilcisi Gökmen Gülsün ve okul birincisi Nazan Gümüş sevincini ve gururunu tüm katılımcılarla paylaştı.

Fakülte birincilikle bitiren Nazan Gümüş ikinci sırada yer alan Cuma Kapıcı ve üçüncülükle dereceye giren Emine Nur Bozseki ödül ve başarı belgeleri protokol tarafından takdim edildi. Dereceye giren öğrencilere Samsun ve Çarşamba ilçesi protokol üyeleri tarafından başarı belgelerinin verilmesinin ardından, Hukuk Fakültesi Andı okundu. Tören, keplerin havaya atılması ile sona erdi.