ÇARŞAMBA KİTAP FUARI BAŞLADI

Samsun Çarşamba Belediyesi tarafından 'Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil Etkinlikleri' kapsamında düzenlenen Çarşamba Kitap Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Açılışta yapılan konuşmalarda, Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil adına yapılacak en güzel etkinliklerden birisinin de vatandaşı kitapla buluşturmak olduğuna dikkat çekildi.

 

Çarşamba'da bu yıl 5.'si düzenlenen Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil etkinlikleri kapsamında hazırlanan fuarın açılışına çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde konuşan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, organize ettikleri kitap fuarının Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil adına yapılan en güzel etkinlik olduğunu söyledi. Kitap Fuarı'nın oluşumundan kaynaklı destek olan herkese teşekkür eden Dündar şöyle konuştu: "Ali Fuad Başgil, Çarşamba'nın ortak değeridir. 1893 yılında Sarıcalı Mahallesi'ndeki bir evde, Mehmet Şükrü Efendi'nin oğlu olarak dünyaya gelmiş ve ilköğretimini burada tamamlamıştır. Amacımız, bu ünlü hukukçunun adına yaraşır etkinlikler yaparak genç nesillere onu ve fikirlerini tanıtmak." Abdullahpaşa Meydanı'ndaki fuara ünlü yayınevleri ve yazarlarının ilgisinin kendilerini sevindirdiğini belirten Dündar, şu an itibariyle 25'i ulusal düzeyde 41 yazar, şair ve tanınmış 55 yayınevinin katılacağını söyledi.

 

Kitap Fuarı'nın açılışındaki bir diğer konuşmacı olan AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, Çarşamba Belediyesi'ni ve Belediye Başkanı'nı gösterdiği gayretlerden dolayı tebrik etti.

 

Kaymakam Caner Yıldız ise Samsun'un TUİK rakamlarına göre en az kitap satılan iller arasında yer aldığını hatırlatarak, "Buna mukabil ilçemiz, kütüphaneden alınarak okunan kitap basımından diğer ilçelere nazaran daha öndedir." dedi.

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Omü) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ise başta üniversite camiası olarak kitaba duyulan ihtiyacın önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Bizlerin elinde tek silah var o da kitap. Yani tek enstrümanımız kitap. Tarihte kalan kitaptır. Çarşamba'da böyle bir etkinlik düzenlendiği için hatta Anadolu'da bir kasabada bir kitap fuarının ilk defa düzenlenecek olmasından kaynaklı duyduğumu memnuniyet tartışılmaz. Türkiye'nin önde gelen şair ve yazarları katılıyor. Hatta ben de bazıları izlemek için geleceğim. Böyle bir fırsat kolay kolay ele geçmez. Çok kapsamlı bir fuar olmuş. Bir sonrakinin bir adım daha ileriye taşınılacağı düşünülürse, gelecek senelerde düzenleyecek arkadaşların işin gerçekten çok zor. Çünkü bu ilk olmasına rağmen çok kapsamlı ve güzel organize edilmiş." şeklinde konuştu.

 

Konuşmalarının ardından hep birlikte açılış kurdelesini kesen konuklar fuar alanını gezdi. Açılış törenine Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Hukuk Fakültesi Dekanı Mustafa Tiftik, Samsun Baro Başkanı Av. Necat Anıl, AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Mehmet Köse'nin yanı sıra çok sayıda STÖ temsilcisi ve davetliler katıldı.

 

Fuar, 09-16 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak. Fuara 41 yazar, şair ve 55 yayınevi katılacak. Bin 200 metrekare çadır alanı içerisinde gerçekleşecek olan Kitap Fuarı'na ayrıca gelen şair ve yazarların Çarşamba Cemil Şensoy Kültür Merkezi'nde söyleşileri yapılacak.

 

{gallery}fuar{/gallery}

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR