CUMHURİYET’E 3 YILDA, YOL, ALTYAPI VE KAPALI PAZARYERİ

Bölgenin en büyük köylerinden biri iken 2010 yılında yapılan referandumla Çarşamba İlçesi’ne bağlanan Cumhuriyet Mahallesi 30 yıldır beklediği hizmetlere 3 yılda kavuştu.  

 

Çarşamba Cumhuriyet Mahallesi 1970’li yıllarda kurulan merkez köylerinden biri iken 2010 yılında yapılan referandumla Çarşamba İlçesine mahalle olarak bağlandı. Yaklaşık 5 bin nüfusu ile ilçenin en büyük mahallelerinden biri olan Cumhuriyet’te 3 yılda devrim yaşandı. 2009 yılı öncesine kadar altyapısı, kanalizasyonu, pazaryeri ve parke yolu olmayan köy, bugün ilçenin en gelişmiş mahallelerinden birisi durumuna geldi. Yaklaşık 5 bin nüfusa sahip Cumhuriyet’te yapılan referandumda oy kullanan seçmenin yüzde 89.u Çarşamba’ya mahalle olarak bağlanmaya evet demişti.

 

“CUMHURİYET’LE GURURLANIYORUZ”

 

Cumhuriyet sakinlerinin teveccühlerine laik olmaya çalıştıklarını kaydeden Belediye Başkanı Dündar, “2010 yılında yapılan referandumdan yüzde 89 gibi yüksek bir sonucun çıkması Cumhuriyet Köyü sakinlerinin belediyemizin çalışmalarına ne denli olumlu yaklaştıklarının bir göstergesiydi. Her geçen yıl büyüyen ve değişen Çarşamba, Cumhuriyet Köyü’nün de mahalle olmasıyla birlikte gücüne güç kattı. Yaptığımız hizmetlerde halkımızın takdirini almayı önemsiyoruz. Cumhuriyet Mahallesi’nin alt yapı, yol, Kapalı Pazaryeri, aydınlatma ve diğer tüm eksiklerinin giderilmesi için çok hızlı bir çalışma içerisine girdik.” şeklinde konuştu.

 

“MAHALLEYE 12 KM YENİ ALTYAPI YAPILDI”

 

Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılan çalışmaların gurur verici olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Dündar, “İlçemize sadece 3 km uzaklıkta olan Cumhuriyet Mahallesi’nde 3 yılda büyük işler başardık. 2010 referandumunun hemen ardından Cumhuriyetin en öncelikli ihtiyacı olan alt yapı için kolları sıvadık. Yaklaşık 12 km altyapı, yağmur suyu şebekesi ve terfi merkezi inşa ederek mahallenin bu sorununu giderdik. Köyde bulunan kanalizasyon kuyularını boşaltıp iptal ederek 1200 haneye kanalizasyon hattı bağladık. 30 -35 yıldır sağlık açısından da büyük sorunların yaşadığı Cumhuriyeti altyapıya kavuşturduk.” dedi.

 

“MAHALLE YOL VE KAPALI PAZARYERİNE KAVUŞTU”

 

Yaklaşık 40 yıl önce kurulan Cumhuriyet Mahallesi ‘ne parke yol ve kapalı pazaryeri yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, “1973 yılında devlet tarafından yaptırılan evlere taşınan 240 haneden oluşan Cumhuriyet Mahallesi,  günümüzde 1200 hanenin yaşadığı 5 bin nüfuslu bir yerleşim merkezi haline geldi. Mahalleye 12 metre genişliğinde 7 km uzunluğunda parke yol ve kaldırım yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Ayrıca mahalleye eski pazaryerinin olduğu alana modern kapalı pazaryeri yaptık. Mahallemizin eksik olan çevre düzenleme ve aydınlatma çalışmalarını da yakın zamanda tamamlayacağız.” Şeklinde konuştu. 

 {gallery}cumhuriyet2{/gallery}

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR