ÇARŞAMBA, BU AY İÇERİSİNDE DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde yüzde 95’i tamamlanan çalışmaların ardından ilk etapta 7 bin hane bu ay içerisinde doğalgaz kullanımına başlıyor.

 

Aksa Doğalgaz Dağıtıcı Firma tarafından Çarşamba İlçesi Ücköprü Mahallesi’nde yapılan Doğalgaz Dağıtım İstasyonu çalışmaları tamamlandı. BOTAŞ tarafından istasyonun kabulü yapıldı. Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, istasyonu ziyaret ederek Botaş ve Aksa Doğalgaz yetkililerinden yapılan Doğalgaz dağıtım çalışmaları hakkında bilgi aldı.  

 

ORDU VE GİRESUN İLLERİNDEN SONRA İLK ÇARŞAMBA DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Çarşamba’da toplamda 25 bin haneye ulaşacak olan doğalgaz çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydeden Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, İlçe’de doğalgaz çalışmalarının yüzde 95’nin tamamladığını kaydetti. Başkan Dündar, “Çarşamba’da doğalgaz kullanımı konusunda 3 yıldır süren bir mücadele var. BOTAŞ Şube Müdürü Yakup Bey ve Doğalgaz Dağıtım firmasının Bölge Müdürü Doğan Bey ile birlikteyiz. Doğalgaz konusunda artık net bir şey söyleyebiliyoruz. Bir hafta on gün gibi kısa bir süre içerisinde şebekelere doğalgaz arzına başlanacak. İllerden sonra ilçeler de doğalgaz verilmesi AK Parti hükümetinin 2002 den sonra yürüttüğü önemli bir projeydi. Çarşamba ilçemize doğalgaz verilmesi dağıtım lisansı ihalesi, Ordu ve Giresun İl merkezleriyle birlikte Fatsa, Ünye, Terme ve Çarşamba İlçelerini içine alacak bir ihaleyle yapıldı. Şuan da Ordu ve Giresun il merkezlerinden sonra adı gecen ilçeler arasında ilk doğalgaza bizim ilçemiz Çarşamba kavuştu. Bunu şunun için söylüyorum. İlçemizin doğalgaza kavuşması bugün itibarıyla gerçekleşiyor.” şeklinde konuştu.

 

“HEMŞEHRİLERİMİZİN DOĞALGAZA KAVUŞMASI İÇİN HEP OLUMLU OLDUK”

Çarşamba Belediyesi olarak doğalgaz çalışmalarını en başından beri kayıtsız şatsız desteklediklerini açıklayan Başkan Dündar, “İlçemizin doğalgaz dağıtım ihalesini alan AKSA doğalgaz şirketinin Çarşamba’da yaptığı şebeke çalışmalarını hep destekledik.  En başından beri hemşehrilerimizin bu nimetten faydalanması yararlanması için yoğun caba sarf ettik. Konunun taraflarıyla olan diyaloglarımız en başından beri vardı. Bu konu bazen farklı şekilde kamuoyuna bildirildi. Bilgiçli yada bilinçsiz olarak bir takım şeyler söylendi. Çarşamba Belediyesi dağıtım lisansını ilgili firmanın almasından itibaren Doğalgaz şehir şebekesinin biran önce yapılması ve ilçe halkının biran önce doğalgaza kavuşması için hep olumlu olarak bu sürecin içindeydi.Bu içerisinde bulunduğumuz istasyon alanının kamulaştırılmasında gecikmeler yaşandı. Burası Şeker Fabrikasına ait ve özelleştirilme idaresinin kontrolünde olan bir alandır. Özelleştirme İdaresinin mevzuatlarından kaynaklanan bir takım gecikmeler yaşandı bunların aşılmasında da hep birlikte çalıştık. Şehir şebekemiz büyük ölçüde tamamlandı.” dedi.

  {gallery}dogal{/gallery}

“TESİS ARAZİSİNİN KAMULAŞTIRMA İŞLEMLERİNDEN DOLAYI GEÇİKME YAŞADIK”

BOTAŞ’ın Ana İletim Hattını tamamlamasının ardından çalışmalara başladıklarını ifade eden Aksa Doğal Gaz Bölge Müdürü Doğan Gürler, “Çarşamba'da toplamda 192 km Polietilen Hat, 20 km Çelik Hat İmalatları tamamlanarak 22 bin daireye gaz arzı sağlanacaktır. Şuan içerisinde bulunduğumuz Doğalgaz İstasyonu ve şehir içerisinde yüzde 95 yapımını tamamladığımız doğalgaz şebeke hattı Çarşamba’ya 6 milyon TL değerinde doğalgaz yatırımıdır. Bu ay içerisinde ilçemiz doğalgaz kullanmaya başlayacak. Ana iletim hatlarında 70 bar olan gaz basıncı daha emniyetli olması için kurduğumuz bu tesislerde 20 barın altına düşürülüyor.” dedi. Müdür Gürler, “Şuan gezdiğimiz tesislerin arazisinin kamulaştırma işlemleri bizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı uzun bi mesaimizi ve zamanımızı aldı. Ancak bu gün Çarşamba İlçemize önümüzdeki 30 yıl boyunca gaz arzını sağlayacak olan istasyonumuzun BOTAŞ Yetkiliklerimizle birlikte kabul işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Malumunuz şehir içerisindeki çalışmalarımız da halen devam ediyor. Yüzde 95 lik kısmını tamamladık. Bu faaliyetlerimizle birlikte kabul işlemlerimizle beraber önümüzdeki bir hafta on günlük süre içerisinde ilçemizde 7 bin haneye doğalgaz arzını sağlamış olacağız.” diye konuştu.

 

“ÇARŞAMBA’YA ŞUANA KADAR 6 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI”

Çarşamba BOTAŞ Şube Müdürü Yakup Aydın, “Şuana kadar ilçemize doğalgaz çalışmaları nedeniyle yaklaşık 6 milyon TL doğalgaz yatırımı yapıldı. Doğalgaz Ana İletim Hatlarını şehirlerin giriş noktalarına kadar getiriyoruz. Buradan dağıtıcı firmalara teslim ediyoruz.  Ana iletim hatlarında yaklaşık 70 basınçta gazımız var. Buradaki istasyonları da dağıtım firması yapıyor. Burada da 70 bar olan doğalgazın basıncını 20 barın altına düşürüyorlar. Devamında burası RMS diye adlandırdığımız istasyon devamında şehrin girişlerinde B istasyonları var. Oralarda da 4 barın altına düşürülüyor. Bunların tamamı çelik hatlardır abonelere bolietrelen haltalara dönüştürülüyor ve abonelere gaz arzı sağlanmış oluyor.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR