OMÜ MEHMET TÜLAZOĞLU ADALET MYO AÇILDI

Çarşamba ilçesinde yapımı tamamlanan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mehmet Tülazoğlu Adalet Meslek Yüksekokulu (MYO) gerçekleşen açılış töreni ile eğitime kazandırıldı. 

 

Ondokuzmayıs Üniversitesi Mustafa Kemal Güneşdoğdu Yerleşkesi’nde hayırsever Tülay Ulusoy, tarafından rahmetli babası Mehmet Tülazoğlu adına yaptırılan Adalet MYO yapılan açılış töreni ile eğitim ve öğretime açıldı.

 

Açılış programına Milli Savunma Eski Bakanı Nevzat Ayaz, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Hayırsever Tülay Ulusoy, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlçe Kaymakamı Caner Yıldız, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, üniversite yöneticileri, ilçe halkı ve öğrenciler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Mehmet Tülazoğlu Adalet MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Yurtseven, yüksekokulun kurulmasında emek gösteren ve katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Ulusoy, “Gençlerin Başarılarıyla Gururlanacağım”

Hayırsever Tülay Ulusoy, “Bugün okulsuzluk nedeniyle ayrıldığım Çarşamba ilçesine geri döndüm. Baba toprağıma, Mustafa Kemal Güneşdoğdu'dan aldığım ilhamla bir okul yaptırmaya karar verdim. 5 Ağustos’ta temelini attık, bugün de bu yüksekokulumuz eğitime hazır durumda. Gençler, sizler Allah’ın izniyle istek ve şevkle okur, adaletli gençler olarak topluma faydalı bireyler olursunuz. Ben sizlerin başarısını gördükçe gurur duyacağım. Mehmet Tülazoğlu Meslek Yüksekokulu hepimize hayırlı olsun” diyerek kendisine yüksekokulun yapım aşamasında destek olanlara duyduğu memnuniyeti ifade etti.


Dündar, “Üniversiteye Artık Bir Adım Daha Yakınız”

Çarşamba’nın Üniversiteye artık bir adım daha yakın olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, "Çok kısa bir süreçte bu eseri memleketimize ve eğitim camiamıza kazandıran Hayırsever büyüğümüz Tülay Ulusoy hanımefendiye ve ailesine samimi teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Başkan Dündar, “İlçemizin yükseköğrenim yolculuğu 2008 yılında üniversite, hayırsever ve belediye işbirliğiyle başladı. Rektörümüz Sayın Hüseyin Akan’ın daha ilk aşamadan itibaren bize inanması ve destek olması ile biz bu günlere geldik. 2008 yılında Çarşamba Ticaret Borsamız ile okulu bulunmayan fakat 200 civarında öğrencisi olan Meslek Yüksek Okulunu yaparak bu işe başlamıştık. Daha sonra 2 ay önce aramızdan ayrılan Rahmetli Mustafa Kemal Güneşdoğdu ile tanıştık. Kendisi tüm varlığını eğitime harcayarak ilçemize Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesini kazandırdı. Ardından Sayın Tülay Ulusoy hanımefendi ve ailesi Adalet Meslek Yüksek Okulunun yapımını üstlendiler ve çok kısa bir sürede inşaatı tamamlanarak bugün açılışını yapıyoruz. Burada yeni bir üniversitenin kurulmasını istiyoruz. Ali Fuad Başgil, Mustafa Güneşdoğdu ve Tülay Ulusoy’un memleketinde Türkiye’ye bir model oluşturacak şekilde üniversite, hayırseverler ve yerel yönetim işbirliğiyle bir üniversite kurulması Çarşamba olarak bizim en büyük temennimiz. Samsun’da ikinci bir devlet üniversitesini ilçemizde hayata geçirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

  

Akan, Çarşamba’nın Üniversiteye Kavuşmasını Diliyorum”

 

 

Programda konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ise Çarşamba ilçesinin bu girişimlerle bir üniversiteye kavuşmasını dileyerek, “Ülkeler kalkınmak ister. Toplumlar refah içinde yaşamak ister. Tarihe baktığımız da en önemli hazinenin bilgi olduğunu görüyoruz. Ancak yeterli bilgiye sahip değilsek, teknik ve sosyal aklımız yoksa bağımsızlığımızın kaybolmasına sebep olabilir. Türkiye bu açıdan bir yandan şanslı diğer yandan da şansız. Bilgi toplumu olabilmek için elbette tüm gençlerimizin iyi bir eğitimle bu bilgi toplumunun birer mensupları yapmalıyız. Bizim tek çaremiz bilgi ve teknoloji. Biz bunun farkına vardık. Dolayısıyla bilgi için eğitim kaçınılma ve bunun içinde bu tür kampüsler binalar gerekmekte. Ama elbette şunu eklemek zorundayım. Hocalarımız olmasaydı, öğrencilerimiz olmasaydı, burası sadece binalardan müteşekkil bir alan olurdu. Burayı bir eğitim yuvası haline getiren onlardır. Buranın tesis edilmesinde gerekli altyapıyı sağlayan Tülay Ulusoy hanımefendiye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni meslek yüksekokulumuz üniversitemize ve Çarşambamıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.


Vali Şahin, “Çarşamba’da Yeni Bir Üniversitenin Sancıları Yaşanıyor”

 

Programda son olarak konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Aslında üniversiteler bölünmeyi çok fazla sevmezler ama Ondokuz Mayıs Üniversitesi çok anaç, çok mümbit bir üniversite. Ve burada da yeni bir üniversitenin sancıları yaşanıyor. İnşallah Çarşamba ilçesinde ikinci bir devlet üniversitesine kavuşur diye dua ediyorum. Eğitim olmazsa olmazımız ancak ülke olarak bunu bazen ıskalayabiliyoruz. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Özellikle bizlerde yurt dışına üniversite öğrencisi veya okumak için insanların gitmesiyle övünürken, yurt dışından ülkemize hatta Samsunumuza okumak için geliyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam 2 bin 500 yabancı öğrenci Samsun’da eğitim görüyor. 2000 yıllarında yurt dışından okumaya gelen öğrenci sayısı 10 binlerdeyken, bugün 110 bin civarında. Cumhurbaşkanımız 2023 hedefini 250 bin olarak belirledi. Aslında bu rakamlar Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin bir işaretidir. Çarşamba bizim için neden önemli derseniz, birçok hayırsever vatandaşımız burada eğitim kurumlarına çok ciddi katkılar sağlamakta. Bizlerin övüneceği en güzel şey geride bıraktığımız eserler olacaktır. Çarşamba ilçesinde kurulacak bir üniversite Çarşamba ilçesine belki de sınıf atlatacak. Çarşamba ilçesinin nüfusuna bakıldığında gerçekten ciddi bir rakamda. İlçemiz yeni bir üniversiteyi barındıracak bir potansiyele sahip. Bu güzel günde böyle bir binayı bizlere kazandıran Tülay Ulusoy hanımefendiye teşekkür ediyorum. Yeni yapıların da eğitime kazandırılmasını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, hayırsever Tülay Ulusoy’a hediye takdiminde bulundu. Takdimin ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılış kurdelesini kesen konuklar yüksekokul binasını incelediler.

 

2015 yazında temeli atılan Meslek Yüksekokulu, Samsun’un Çarşamba ilçesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nde bulunuyor. Toplam 2 milyon lirasına mal olan okul, 2030 metre kare kapalı alana sahip. 

Meslek Yüksekokulu 2 amfi, 4 derslik, 1 bilgisayar salonu, 1 kütüphane ve 3 idari ofisten oluşuyor.

 

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR