ÇARŞAMBA’DA DÜZENLENEN RAHVAN AT YARIŞLARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Çarşamba Belediyesi tarafından Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’nda bu yıl ilki düzenlenen Geleneksel Rahvan At Yarışları büyük ilgi gördü.

Çarşamba Belediyesi Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı Geleneksel Rahvan At Yarışları’nın ilki adını aldığı alanda düzenlendi. Türkiye’nin birçok şehrinden katılımın olduğu yarışlar dostluk içerisinde geçti. 9 kategori de gerçekleşen yarışlarda minik, üçlü taylar, dörtlü taylar, deste, küçük orta, büyük orta, başaltı, baş ve yerli dörtnal kategorilerinde 65 rahvan atı yarıştı. Yarışlara, İlçe protokolü ve bölge halkı da yoğun ilgi gösterdi.

DÜNDAR, “BURASI TÜRKİYE CAPINDA BİR MERKEZ HALİNE GELECEK”


Çarşamba İlçesi’nin tarih boyunca köklü medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yaptığını kaydeden Belediye Başkanı Dündar, “Şuan bulunduğumuz Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı yanında bulunan Orduköy Mahallemiz de 1300’lü yıllardan itibaren 700 yıldır bizim atalarımıza bizim ecdadımıza ev sahipliği yapmış bir tarihe sahiptir. Biz buraları yurt edinmişiz. Bu geçmişin bu medeniyetin en önemli unsurlarından biriside attır.  Türk Kültürünün ve Türk tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ecdadımızın yıllardır devam ettirdiği bu rahvan at yarışı kültürünü ve geleneği yeniden ihya etmek adına buradayız. Bu geleneği günümüzün şartlarına uyarlayarak geleceğe nasıl aktarabiliriz düşüncesinin bir sonucu olarakta bizim bu olandaki projemiz ortaya çıktı. Bulunduğumuz bu alanda Geleneksel Rahvan At Yarışlarının yapılacağı ve federasyonun tanıyacağı ve Türkiye çapında müsabakalarının yapılacağı bir merkez olarak burayı 2017 yılında tamamlayacağız.” şeklinde konuştu.


DÜNDAR, “YEŞİLIRMAK DOĞAL YAŞAM PARKI 2017 TAMAM”

Doğal Yaşam Parkı Çalışmalarına da değinen Başkan Dündar, “Yeşilırmak Kıyısındaki yaklaşık 500 dönümlük bu alan, geçmişte ırmak atığı bulunan, malzeme çıkarılan terk edilmiş, metruk bir alan durumundaydı. Öncelikle bu ırmak kenarlarının taşkın koruma seddelerinin yapılması gibi önemli çalışmaları 2009 yılından itibaren özverili bir şekilde yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. 2014 yılı Aralık Ayı’ndan itibaren 500 dönümlük bu alanda belediye ekiplerimizle birlikte çalışıyoruz. Burayı sosyal bir alan haline getiriyoruz. Rahvan at yarışlarının yapıldığı bu pistin yanında okçuluk ve çirit alanları, sosyal tesislerle bu bölümü bu şekilde tamamlayacağız. Burada yine piknik alanları, spor sahaları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, binicilik tesisleri, çiftlik alanı ve Yöresel Çarşamba sokağı gibi birçok alanı burada hayata geçiriyoruz. Tüm bu çalışmaları tamamlayıp 2017 yılı içerisinde milletimizin hizmetine sunacağız.” Dedi.

 

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR