TÜRKİYE’DE MERSİN BALIĞININ TARİHİ ÇARŞAMBA’DA YAZILDI

Çarşamba Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında yüzyıllar boyunca Yeşilırmak’ta varlık gösteren Morina (Mersin) Balığı’nın bölgemizdeki tarihi kitap haline getirildi. 


Çarşamba Belediyesi Kültür Yayınları çıkarmaya devam ediyor. “Çarşamba Araştırmaları Kitabı, Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil Kitabı ve Gençlerle Başbaşa Kitaplarının ardından Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı” Kültür Yayınları kitaplarını yayınlayan Çarşamba Belediyesi ilçeye her alanda hizmet etmeye devam ediyor. Yazar Güven Genç tarafından hazırlanan “Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı” kitabı Samsun Bölgesinde Morina (Mersin) Balığı yetiştiriciliğine dikkat çekiyor. 

YEŞİLIRMAK’TA SU ÜRÜNLERİ TÜRLERİ ARTACAK

Mersin Balığının yüzyıllar boyunca bölge ekonomisine önemli katkılar sağladığının altını çizen Belediye Başkanı Dündar, “Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı 1905-2016” kitabı, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve dünyanın en önemli endemik canlıları arasında bulunan mersin balığı hakkında ülkemizde yazılan ilk ve tek tarihi kitaptır. Bu kitap,  Çarşamba Belediyesi kültür yayınlarından çıkmıştır. Mersin balıkları ile Yeşilırmak’daki su ürünleri türleri artacak. Geçmişte sık gördüğümüz mersin balıklarını artık göremiyoruz. Çarşamba’da mersin balığı çalışmaları birkaç yırdır devam ediyor. Yakın zamanda daha da somutlaşarak hayata geçirilecek. Özellikle Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı içerisinde Mersin Balığını öne çıkarak ve tanıtacak çalışmayı gerçekleştirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. 

GENÇ, “SAMSUNLU BALIKÇILARIN SAKLI TARİHİ”

Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı 1905-2016’kitabının yazarı Güven Genç, Çarşamba Belediyesi’nin Yeşilırmak’taki su ürünleri türlerinin arttırılmasına yönelik çalışmalarının takdire şayan olduğunu söyledi. Güven Genç Çalışmada ülkemizde mersin balığının yaşama ve üreme alanı olarak en önemli sahayı teşkil eden Çarşamba Yeşilırmak ve Kızılırmak sahalarında bir zamanlar gerçekleştirilen mersin balığı avcılığı ve buna bağlı olarak siyah havyar ticareti ile ilgili önemli bilgi ve belgeler yer alıyor.” dedi.

BAŞKAN KURUMSAL YAPI KENT REHBERİ  SOSYAL TESİSLER ÇALIŞMALAR
BAŞKAN BİYOGRAFİSİ
BAŞKAN’DAN MESAJ
BAŞKAN FOTOGRAF ALBÜMÜ
• BAŞKAN’A YAZIN                         
   

BELEDİYE BAŞKANI
MECLİS ÜYELERİ
• ENCÜMEN ÜYELERİ
İDARİ BİRİMLER
BELEDİYE HİZMETLERİ     
ÇÖZÜM MERKEZİ
 

 

 
 İLÇE TARİHİ
İLÇE HARİTASI          
MAHALLE MUHTARLARI
TARİHİ DEĞERLER
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ    
• KENT GEZİSİ

  
 
GÖL RESTORAN
• GÜLHANE PARKI
• TARİHİ DEĞİRMEN CAFE              
• TARİHİ ÇARŞAMBA EVİ
• EMİRGAN PARKI
• SU SPORLARI ( KANO ) TESİSİ
• BİREYSEL SPOR SALONU
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK YATIRIMLARI 
EĞİTİM-ÖĞRETİM YATIRIMLARI
GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARI
İKTİSADİ – TİCARİ YATIRIMLAR