YEŞİLIRMAK DOĞAL YAŞAM PARKI / MİLLET BAHÇESİ

2018-04-13

YEŞİLIRMAK DOĞAL YAŞAM PARKI / MİLLET BAHÇESİ


Çarşamba Şehir Merkezine ve Adapark Rekreasyon Alanına 6 km mesafede bulunan geçmişte çakıl ocağı ve çöp döküm sahası olarak kullanılan 600 dönümlük alan Doğal Yaşam Parkı/Millet Bahçesi olarak düzenledi.

 
Proje; şehir yaşantısından uzak, doğayla iç içe, suyun, yeşilin, yaban yaşamının tek bir çatı altında bulunabileceği, bölgenin en büyük Tabiat Parkı / Millet Bahçesi niteliğini taşıyor. 


Doğal Yaşam Parkı / Millet Bahçesi içerisinde; yöresel geceleme birimleri, kamp ve eğlence alanı, kano ve kürekçilik parkuru, kayıkla gezinti parkuru, uluslararası standartlara uygun binicilik tesisi, geleneksel rahvan at yarışları pisti, geleneksel okçuluk tesisleri ve üniteleri, balık tutma ve seyir terasları, futbol, basketbol alanı, çocuk oyun ve fizik egzersiz alanları, yöresel el sanatları yapım-satış reyonları, yöresel yiyecek satış üniteleri, otantik gölge elemanlı piknik alanları ve mesire alanları, uçurtma alanı, çiftlik turizmi tesisleri (büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları), otantik/yöresel dinlenme birimleri, gezinti tekneleri, akülü araç gezinti birimi ve göleti yer alıyor. 


Proje; Bölgenin ekolojik yapısını zenginleştiren doğa-insan dengesine katkı sağlayan ve Yeşilırmak havzası peyzajını olumlu yönde etkileyecek bir çalışmadır. 


Doğal Yaşam Parkı / Millet Bahçesi, ayrıca şehir merkezinden Beylik Merkezi Ordu Köyüne kadar olan alanı kapsayan 15 kilometrelik Tarih Doğa ve Kültür Güzergahının bir parçasıdır.