ÇARŞAMBABELEDİYESİ
Çarşamba Belediyesi
ÇARŞAMBA BİLİM PARKI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN AÇILDI
Geri
05/09/2022

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Samsun’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba Bilim Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Çarşamba Belediyesi tarafından, gençlerin bilimle iç içe büyümesini sağlamak amacıyla ilçeye kazandırılan Bilim Parkı’nın açılışı TEKNOFEST Karadeniz’in 5’inci gününde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Samsun Milletvekilleri; Fuat Köktaş, Yusuf Ziya Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Orhan Kırcalı, Ahmet Demircan, Samsun Valisi Zülkif Dağlı,  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı’nın katılımlarıyla açıldı.

Çarşamba Belediyesince ilçede bilim kültürünü yaygınlaştırmak, toplumun bilime olan ilgi ve merakını artırmak amacıyla Çarşamba’ya Bilim Parkı kazandırıldı. Çalışmaları tüm hızıyla devam eden Bilim Merkezi’nin bahçesine Türkiye’de bir ilke daha imza atılarak yapılan Bilim Parkı ile çocuklar fen derslerinde soyut olarak öğrendikleri kavramları deneyerek ve yaparak öğrenme fırsatı bulacaklar.

Aynı zamanda Bilim Parkı’na, Çarşambalı Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer’i anmak ve gençlerin uçak teknolojilerine olan merakını arttırmak amacıyla F4 tipi savaş uçağı yerleştirildi. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Bilimle büyüyen, bilimle gelişen gençler yetiştirme gayesindeyiz. Bilim Merkezi’miz ve Bilim Parkı’mız bu anlamda hem ilçemiz hem de bölgemiz açısından çok önemli. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, TEKNOFEST Karadeniz’de Bilim Parkı’mızın açılışını gerçekleştirmiş olduk. Bizim için büyük bir onur ve gurur kaynağı. Tüm dünyada gururla Al Bayrağımızı dalgalandıran, geleceğin mucitleri, geleceğin bilim insanlarını inşallah Çarşamba’mızda yetiştireceğiz” dedi.

Ülkede bir ilke imza atılıyor

Bilim Merkezi ve Bilim Parkı sayesinde öğrenciler, fen derslerindeki soyut olan ve 3 boyutlu düşünmeyi gerektiren kavramları, bizzat yaparak ve yaşayarak öğrenme fırsatı bulacaklar.

Çarşamba’nın geleceğine kalıcı izler bırakmayı hedeflediklerini belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Çarşamba’mızda gençlerimizin bilimle, sanatla, sporla, eğitimle iç içe büyümeleri en büyük gayemiz. Gençlerimiz Bilim Merkezi ve Parkımız ile hem eğlenecek hem öğrenecekler. Bu da bizim için çok değerli. Öğrencilerimiz teorik olarak öğrendikleri bilgileri, burada pratikte hayata geçirerek keşfetme fırsatı bulacaklar. Bilim Merkezimiz yükseliyor, 6 bin metrekare alanda Bilim Parkımızın çalışmalarını tamamladık. Bilim Parkımızda aynı zamanda Çarşambalı şehidimiz Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer’i anmak, ailesinin vasiyetini yerine getirmek, gençlerimize bir gelecek vizyonu kazandırmak için F4 tipi bir savaş uçağı yerleştirmiştik. Çarşamba’nın geleceğine kalıcı izler bırakmayı hedefliyoruz. Bizim ihtiyacımız olan gençlik TEKNOFEST gençliği. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla TEKNOFEST Karadeniz’de Bilim Parkı’mızın açılışını gerçekleştirmiş olduk. Bizim için ayrı bir gurur kaynağı, kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah milli teknolojisi hamlesine katkı sunacak, bilimle yetişecek, bilim insanı olacak gençlerimizi Çarşamba’mızda yetiştireceğiz. Bilim Parkımız, ilçemize, kentimize ve bölgemize hayırlı olsun” diye konuştu.